Hidrantski ormari

Hidrantski kombinovani ormari

Nadzemni, podzemni, i etažni hidrantski ormari

Hidrantski ormari – Sve što treba da znate o vrsti, nameni i zakonskoj regulativi

Hidrantski ormari predstavljaju ključni deo sistema zaštite od požara u komercijalnim i stambenim objektima. Ovi ormari obezbeđuju brz i lak pristup hidrantskoj opremi koja je potrebna za početno gašenje požara. Na ovoj stranici ćemo detaljno obraditi različite vrste hidrantskih ormara, njihovu namenu, način upotrebe, kao i zakonske regulative koje se odnose na njih.

Vrste hidrantskih ormara

Postoji nekoliko vrsta hidrantskih ormara, koji se uglavnom razlikuju po mestu ugradnje, vrsti opreme koju sadrže, kao i dimenzijama

  • Nadzemni hidrantski ormari Nadzemni hidrantski ormari se postavljaju unutar ili na zidove zgrada, obično na pristupačnim mestima kao što su hodnici, blizu stepeništa ili izlaza. Ovi ormari su dizajnirani da budu vidljivi i lako dostupni u slučaju hitne potrebe. Najčešće sadrže hidrantsku crevnu opremu, mlaznice i ključeve. Nadzemni ormari su obavezni u većini poslovnih objekata, kao i u velikim stambenim zgradama.
  • Podzemni hidrantski ormari Podzemni ormari su manje uobičajeni u svakodnevnim objektima i koriste se u industrijskim kompleksima ili mestima gde je potrebna veća hidrantska mreža. Postavljaju se u posebnim komorama ispod površine, obično u blizini hidranta. Ovi ormari obično sadrže opremu za povezivanje sa podzemnim hidrantskim sistemima, uključujući creva i specijalizovane mlaznice.
  • Zidni hidrantski ormari Zidni hidrantski ormari su specifično dizajnirani da budu ugrađeni direktno u zidove objekta, čime štede prostor i omogućavaju lakši pristup opremi. Ovi ormari se obično koriste u javnim zgradama i poslovnim prostorima
  • Specijalni hidrantski ormari Ovi ormari sadrže specijalizovanu opremu za posebne vrste požara ili se koriste u specifičnim industrijama. Na primer, hidrantski ormari sa dodatnom zaštitom za opremu ili ormari sa automatskim sistemom za otvaranje i puštanje vode.

Sadržaj hidrantskih ormara

Hidrantski ormari moraju biti opremljeni adekvatnom opremom kako bi bili funkcionalni i korisni u hitnim situacijama. Tipičan sadržaj hidrantskog ormara uključuje:

  • Hidrantsko crevo – Najčešće dužine 15 ili 20 metara, izrađeno od materijala otpornog na pritisak i visoke temperature.
  • Mlaznica – Mlaznica koja omogućava kontrolu protoka vode i podešavanje mlaza. Može biti obična ili turbo mlaznica, zavisno od namene.
  • Hidrantski ključ – Alat za otvaranje hidranta i puštanje vode.
  • Ventil za kontrolu protoka– Reguliše dotok vode iz hidranta prema crevu

Hidrantski ormari takođe mogu biti opremljeni dodatnim sredstvima za gašenje požara kao što su vatrogasna ćebad ili prenosni protivpožarni aparati, posebno u industrijskim objektima.

Namena hidrantskih ormara

Hidrantski ormari su dizajnirani da omoguće brz pristup vodi i opremi za gašenje požara, omogućavajući prvu reakciju dok ne stigne profesionalna vatrogasna ekipa. Njihova ključna namena uključuje:

  • Početno gašenje požara – Omogućavaju korisnicima da reaguju odmah nakon izbijanja požara, sprečavajući njegovo širenje pre nego što stigne vatrogasna služba
  • Zaštita velikih prostora – Zbog mogućnosti povezivanja sa hidrantnom mrežom, ovi ormari omogućavaju distribuciju velike količine vode preko hidrantnog sistema, što je važno za velike objekte kao što su fabrike, skladišta, tržni centri ili javne zgrade.

Zakonske regulative za hidrantne ormane

Prema zakonodavstvu Republike Srbije, hidrantski ormari su obavezni u većini objekata, posebno onih koji imaju povećan rizik od požara, kao što su industrijski kompleksi, javni objekti, bolnice, škole, i poslovne zgrade.

  • Zakon o zaštiti od požara – Propisuje obavezno postavljanje hidrantskih ormara u svim javnim i industrijskim objektima. Ovi ormari moraju biti postavljeni na lako dostupnim mestima, jasno obeleženi i redovno održavani.
  • Pravilnik o tehničkim normama za hidrantnu opremu – Reguliše tehničke zahteve i standarde za opremu koja se nalazi u hidrantskim ormarima. To uključuje materijale od kojih je oprema izrađena, dužinu creva, tip mlaznice, kao i minimalne performanse opreme.
  • Redovno servisiranje i održavanje – Zakon propisuje obaveznu kontrolu i održavanje hidrantskih ormara na svakih 6 do 12 meseci. Održavanje mora obavljati ovlašćena firma, koja izdaje sertifikat o ispravnosti opreme.

Napomena: Zbog čestih izmena zakona, preporučujemo da se redovno konsultujete sa stručnjakom ili proverite aktuelne propise kako biste osigurali da su hidrantski ormari u vašem objektu u skladu sa zakonskim regulativama.

Kako pravilno koristiti hidrantski ormar?

Pravilna upotreba hidrantnog ormara može biti ključna u hitnim situacijama. Slede osnovni koraci za upotrebu hidrantske opreme:

  • Otvorite ormar i izvucite crevo – Uverite se da je crevo ravno i bez preklopa kako biste omogućili nesmetan protok vode.
  • Povežite crevo sa mlaznicom i otvorite ventil – Mlaznica se pričvršćuje na kraj creva, a zatim se otvara ventil za protok vode.
  • Uperite mlaznicu ka osnovi vatre – Usmerite mlaz ka bazi požara i koristite pokrete levo-desno kako biste pokrili zahvaćenu površinu
  • Kontrolišite protok vode – U zavisnosti od vrste mlaznice, možete kontrolisati jačinu i oblik mlaza.

Hidrantna oprema je dizajnirana za jednostavnu upotrebu, ali preporučuje se da obučeni zaposleni budu odgovorni za njeno korišćenje. Svaka kompanija bi trebala organizovati obuku zaposlenih kako bi znali kako koristiti hidrantske ormane u slučaju hitne situacije

Održavanje i servisiranje hidrantskih ormara

Da bi hidrantski ormari ispravno funkcionisali, neophodno je redovno održavanje. To uključuje:

  • Vizuelnu inspekciju – Provera fizičkog stanja ormara, opreme i creva
  • Testiranje pritiska – Proverava se pritisak u hidrantskoj mreži kako bi se osigurala adekvatna snaga protoka vode
  • Provera funkcionalnosti mlaznice i ventila – Svaki deo opreme mora biti testiran kako bi se osigurala njegova ispravnost.

Održavanje hidrantskih ormara mora obavljati ovlašćena firma koja ima potrebne sertifikate za obavljanje ovih poslova. Nakon obavljenog servisa, korisnik dobija sertifikat o ispravnosti opreme, što je zakonska obaveza u većini objekata.

Gde postaviti hidrantske ormane?

Lokacija hidrantskih ormara je ključna za njihovu efikasnost. Ormari moraju biti postavljeni na lako dostupnim mestima, u blizini glavnih prolaza i izlaza iz zgrade. Preporučuje se:

  • U hodnicima i blizu stepeništa u poslovnim i stambenim objektima.
  • U industrijskim objektima u blizini mašina koje predstavljaju potencijalni rizik od požara.
  • Na svakom spratu zgrade, posebno u višespratnicama, kako bi bili lako dostupni bez obzira na mesto izbijanja požara

Ormari moraju biti jasno označeni i vidljivi, sa oznakama koje ukazuju na njihovu lokaciju, što je od posebne važnosti u hitnim situacijama.