Vatrogasna i hidrantska creva

Vatrogasna (Hidrantska) creva – Ključna oprema za zaštitu od požara

Vatrogasna ili hidrantska creva su jedan od najvažnijih elemenata u svakom sistemu za gašenje požara. Ova creva omogućavaju prenos vode pod visokim pritiskom do mesta požara, obezbeđujući tako efikasnu intervenciju i gašenje vatre. Na ovoj stranici ćemo detaljno obraditi vrste vatrogasnih creva, njihovu upotrebu, zakonske propise koji se odnose na njih, kao i važnost pravilnog održavanja i skladištenja

Vrste vatrogasnih (hidrantskih) creva

Vatrogasna creva dolaze u različitim veličinama, materijalima i dizajnu, u zavisnosti od njihove primene i namene. Uobičajeno se koriste u kombinaciji sa hidrantskim ormarima i ostalom vatrogasnom opremom. Najčešće vrste hidrantskih creva uključuju:

  • Creva za unutrašnju upotrebu Ova creva su standardni deo opreme u hidrantskim ormarima unutar zgrada. Koriste se u stambenim, poslovnim i industrijskim objektima za gašenje manjih požara. Obično su manjih prečnika (25 ili 52 mm) i prave se od sintetičkih materijala koji su otporni na visoke temperature i pritisak. Creva za unutrašnju upotrebu su fleksibilna i lagana, što omogućava brzo razvijanje i jednostavnu upotrebu.
  • Creva za spoljašnju upotrebu Ova creva se koriste za gašenje većih požara na otvorenom prostoru ili u industrijskim postrojenjima. Proizvode se od izdržljivih materijala kao što su gumirani tekstil, što im omogućava da izdrže visok pritisak i ekstremne uslove. Creva za spoljašnju upotrebu su dostupna u različitim prečnicima, od 52 mm pa do većih veličina, u zavisnosti od potrebnog kapaciteta vode.
  • Specijalna vatrogasna creva U industrijskim kompleksima i prostorima gde postoji povećan rizik od specifičnih vrsta požara (npr. hemijske fabrike, skladišta zapaljivih materijala), koriste se specijalna creva koja su otporna na hemikalije, vatru i druge agresivne supstance. Ova creva imaju posebnu unutrašnju oblogu koja sprečava oštećenje usled kontakta sa korozivnim materijalima ili visokim temperaturama.

Materijali od kojih su izrađena vatrogasna creva

Vatrogasna creva se prave od različitih materijala, u zavisnosti od njihovog načina upotrebe. Najčešći materijali uključuju:

  • Sintetički materijali (poliester, poliamid) – Koriste se za standardna creva, jer su lagani, fleksibilni i otporni na habanje.
  • Gumirani materijali – Ovi materijali se koriste za creva koja moraju izdržati visoke temperature i visoki pritisak. Gumirana vatrogasna creva su najčešće korišćena u industrijskim postrojenjima i na otvorenom.
  • Trevira – Posebno ojačana vlakna koja se koriste za creva koja moraju izdržati ekstremne uslove, uključujući vatru i hemijske supstance.

Upotreba vatrogasnih (hidrantskih) creva

Vatrogasna creva se koriste u kombinaciji sa hidrantskim sistemima i ostalom vatrogasnom opremom. U slučaju izbijanja požara, creva omogućavaju dotok velike količine vode pod pritiskom do mesta požara, što je ključno za njegovo brzo i efikasno gašenje. Korišćenje vatrogasnih creva zahteva određeni nivo obuke, jer nepravilno rukovanje može dovesti do oštećenja opreme ili nedovoljno efikasnog gašenja požara.

Evo osnovnih koraka za pravilno korišćenje vatrogasnih creva:

  • Povezivanje creva na izvor vode – Vatrogasna creva se priključuju na hidrante, vatrogasne pumpe ili druge izvore vode pod pritiskom.
  • Razvlačenje creva– Creva treba razviti tako da budu ravna i bez preklapanja, kako bi omogućila nesmetan protok vode.
  • Otvaranje mlaznice – Na kraju creva nalazi se mlaznica koja kontroliše protok vode i omogućava efikasno usmeravanje mlaza na osnovu požara.
  • Usmeravanje mlaza ka osnovi požara – Uvek usmerite mlaz na osnovu vatre, jer to pomaže da se efikasno ugasi izvor požara.

Zakonske regulative za vatrogasna creva

Zakoni i propisi u vezi sa zaštitom od požara u Republici Srbiji jasno propisuju obavezu posjedovanja odgovarajuće vatrogasne opreme, uključujući vatrogasna creva, u svim javnim, industrijskim i poslovnim objektima. Prema Zakonu o zaštiti od požara, svaki objekat mora biti opremljen adekvatnim brojem vatrogasnih creva, u skladu sa vrstom objekta i procenom rizika.

  • Postavljanje hidrantskih sistema – Zakonodavstvo zahteva da svi veći objekti (komercijalni, javni, industrijski) imaju instalirane hidrantske sisteme, sa odgovarajućim vatrogasnim crevima koja moraju biti u ispravnom stanju.
  • Redovan servis i inspekcija – Creva, zajedno sa ostalom vatrogasnom opremom, moraju biti redovno proveravana i održavana od strane ovlašćenih lica ili firmi. Provera obuhvata testiranje pritiska, funkcionalnosti mlaznice i vizuelnu inspekciju creva.
  • Obaveza obuke zaposlenih – Zaposleni u poslovnim i industrijskim objektima moraju biti obučeni za upotrebu vatrogasne opreme, uključujući i vatrogasna creva. To obuhvata obuku o pravilnom razvijanju i rukovanju crevima u slučaju požara

Napomena: Prilikom implementacije sistema za zaštitu od požara, preporučujemo da se konsultujete sa stručnjacima za protivpožarnu zaštitu kako biste osigurali da vaš sistem ispunjava sve važeće zakonske propise. Propisi se mogu menjati, pa je važno biti u toku sa najnovijim zakonskim osnovama.

Održavanje i skladištenje vatrogasnih (hidrantskih) creva

Da bi vatrogasna creva bila funkcionalna u slučaju nužde, neophodno je redovno održavanje i pravilno skladištenje. Creva treba držati na suvom i tamnom mestu, daleko od direktne sunčeve svetlosti i izvora toplote, jer ovi faktori mogu oslabiti materijal od kojeg su creva napravljena. Održavanje obuhvata:

  • Redovnu inspekciju – Creva se moraju pregledati barem jednom godišnje kako bi se proverilo da li postoje fizička oštećenja, curenja ili druge nepravilnosti.
  • Testiranje pritiska – Testiranje pritiska mora se obaviti kako bi se osiguralo da creva mogu izdržati potreban pritisak vode.
  • Zamena dotrajalih creva – Ukoliko su creva oštećena ili dotrajala, potrebno ih je zameniti kako bi sistem ostao funkcionalan.

Pravilno održavanje vatrogasnih creva ne samo da obezbeđuje njihovu dugotrajnost, već osigurava i efikasnost u slučaju izbijanja požara. Oštećena ili nepravilno održavana creva mogu ozbiljno ugroziti sposobnost gašenja požara.

Gde se koriste vatrogasna (hidrantska) creva?

Vatrogasna creva su obavezna oprema u mnogim vrstama objekata. Evo nekih od glavnih mesta gde se koriste:

  • Industrijski objekti – Creva većih dimenzija koriste se za gašenje požara u fabrikama, skladištima i postrojenjima koja su pod visokim rizikom od požara.
  • Komercijalni objekti – U tržnim centrima, poslovnim zgradama i javnim ustanovama, hidrantska creva su postavljena unutar hidrantskih ormara za gašenje manjih požara.
  • Javni objekti – Škole, bolnice i drugi javni objekti su opremljeni hidrantskim sistemima koji uključuju vatrogasna creva, što omogućava brzu reakciju u slučaju požara
  • Stambeni objekti – Veće stambene zgrade moraju biti opremljene hidrantskim sistemima u hodnicima i na svakom spratu, u skladu sa zakonskim propisima.